top of page

 

KSIĘGOZBIÓR BIBLIOTEKI

 

Co czytać?

Czyli tropem książek na bibliotecznych półkach


 

     W naszej bibliotece możecie znaleźć książki o różnej tematyce. Warto wiedzieć, co i gdzie siÄ™ mieÅ›ci, bo wtedy samodzielnie można wyszukać coÅ› odpowiedniego dla siebie. ZnajÄ…c biblioteczne zbiory, poruszacie siÄ™ wÅ›ród nich sprawnie i pewnie. Zatem proponujÄ™ Wam maÅ‚Ä… wycieczkÄ™ tropem książek zgromadzonych w naszej szkolnej bibliotece.



    Przede wszystkim pamiÄ™tajcie, że wszystkie książki uÅ‚ożone sÄ… tematycznie w dziaÅ‚y, a w każdym dziale alfabetycznie wedÅ‚ug nazwisk autorów.


    Najbardziej popularnym i najczęściej przez Was odwiedzanym dziaÅ‚em jest dziaÅ‚ lektur. Tutaj czeka na Was wszystko to, o czym mówicie i piszecie podczas lekcji jÄ™zyka polskiego. Warto wiedzieć, że w tym bibliotecznym zakÄ…tku obowiÄ…zuje podziaÅ‚ na klasy.

     Uczniów z oddziaÅ‚u przedszkolnego, od klasy pierwszej do trzeciej, zapraszamy do regałów z bajeczkami i opowiadaniami dla mÅ‚odszych dzieci. Na tych półkach goszczÄ… opowieÅ›ci o znanych czytelnikom postaciach, np.: Misiu Uszatku czy Kubusiu Puchatku. Natomiast w dziale baÅ›ni znajdziecie wszystkie przepiÄ™kne utwory autorstwa Andersena, braci Grimm i wielu innych.


     JeÅ›li lubicie czytać o przyjaźni, pierwszej miÅ‚oÅ›ci, szkolnym lub rodzinnym życiu waszych rówieÅ›ników, siÄ™gnijcie po powieÅ›ci i opowiadania obyczajowe. W naszych zbiorach znajdziecie ciekawe pozycje MaÅ‚gorzaty Musierowicz, Hanny Ożogowskiej, czy Krystyny Siesickiej.

      Chcecie uczestniczyć w niecodziennych wydarzeniach i przeżyć niezwykÅ‚Ä… przygodÄ™? Przeczytajcie książkÄ™ o żywej i wartkiej akcji - wybierzcie jÄ… z dziaÅ‚u powieÅ›ci i opowiadaÅ„ przygodowych. Tutaj możecie liczyć na spotkanie z Panem Samochodzikiem lub detektywami. Lektura tych książek sprawi, że czas minie Wam wyjÄ…tkowo szybko, w napiÄ™ciu bÄ™dziecie przewracać kartki, aż do ostatniej strony i na pewno nie bÄ™dziecie narzekać na nudÄ™!


         Przyrodników, miÅ‚oÅ›ników zwierzÄ…t i wszystkich czÅ‚onków Zielonej Brygady z Doliny Warty zachÄ™camy do wÄ™drowania miÄ™dzy powieÅ›ciami i opowiadaniami przyrodniczymi, których bohaterami sÄ… czworonożne, maÅ‚e i duże stworzenia.
 

         Zainteresowani przeszÅ‚oÅ›ciÄ… Polski i Å›wiata zadowoleni bÄ™dÄ… z powieÅ›ci i opowiadaÅ„ historycznych, dziÄ™ki którym odwiedzÄ… starożytny Egipt i starożytnÄ… GrecjÄ™, dowiedzÄ… siÄ™, jak żyli ludzie w czasach Nerona.



        JeÅ›li biblioteczne zakamarki i tajniki staÅ‚y siÄ™ Wam choć nieco bliższe, zachÄ™cam do samodzielnych poszukiwaÅ„. Mam nadziejÄ™, że okażą siÄ™ udane.

 

Do zobaczenia na bibliotecznym szlaku!
 



 

Zachęcamy także do korzystania z:

• księgozbioru podręcznego:

(słowniki, encyklopedie, leksykony, literatura popularnonaukowa)

• zbiorów multimedialnych:

(kasety magnetofonowe, VHS, płyty CD, programy multimedialne, słowniki
i encyklopedie multimedialne)

• czasopism:

 


 

Szukasz informacji w bibliotece szkolnej?


 

Poszukując w bibliotece materiałów na interesujący Cię temat możesz poprosić o pomoc bibliotekarza lub samodzielnie spróbować dotrzeć do odpowiednich źródeł informacji.

Jeśli potrzebujesz podstawowych, krótkich, konkretnych informacji, sięgaj po encyklopedie, słowniki, poradniki.


Gdy poszukujesz wiadomości szerszych, bardziej szczegółowych lub chcesz rozwijać swoje zainteresowania, przejrzyj literaturę popularnonaukową.


Korzystaj z katalogów:

*ALFABETYCZNEGO, który informuje, czy poszukiwana książka znajduje się w bibliotece i wskazuje jej miejsce na półce oraz wskazuje, jakie dzieła danego autora posiada biblioteka. Katalog alfabetyczny może być katalogiem autorskim - posługujemy się nim wtedy, gdy znamy nazwisko autora lub tytuł pracy zbiorowej. Odszukujemy skrzynkę z pierwszą literą nazwiska autora, a w niej karty katalogowe z jego nazwiskiem. Karty katalogowe w katalogu alfabetycznym są ułożone w kolejności alfabetycznej.


 

*KOMPUTEROWEGO- prace nad katalogiem komputerowym już niedługo dobiegną końca :)

 

bottom of page