top of page

                              Dzień Głośnego Czytania

       29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Jak co roku nasza biblioteka włączyła się w obchody tego dnia.  Ze względu na reżim sanitarny akcja przebiegała nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Tym razem przedstawiciele wszystkich klas wypożyczyli dzień wcześniej w bibliotece książki, które miały być czytane tegoż dnia na każdej lekcji przez 5-10 min przez nauczyciela bądź uczniów.

W klasie VII i VIII była to "Balladyna" J. Słowackiego, gdyż był to utwór czytany podczas tegorocznego Narodowego Czytania. Młodsze klasy wybrały książki z zakresu lektur. Do najmłodszych uczniów szkoły czyli przedszkolaków wybrała się pani bibliotekarka, aby poczytać im głośno o "Strasznych skutkach oglądania telewizji" przez Bolka i Lolka. Głośne czytanie wśród przedszkolaków jest akcją całoroczną prowadzoną przez bibliotekę. Czytajmy dzieciom codziennie, to najlepsza inwestycja w ich rozwój!

Pasowanie na czytelnika

      Dzień 5 listopada 2020 na długo zapadnie w pamięć uczniom klasy pierwszej i drugiej. Wtedy to stali się oni pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. W obecności Pani Dyrektor, wychowawczyń i pani bibliotekarki złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników. Ze względu na pandemię koronawirusa i zamknięcie szkół w marcu 2020 ówcześni pierwszoklasiści nie zdążyli zostać pasowani na czytelników biblioteki dlatego stało się to w obecnym roku szkolnym. 

Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek, a uczniowie kl.I dodatkowo książkę "Pierwsze abecadło", broszurę dla rodziców i plakat z alfabetem. Zestaw ten dzieci otrzymały w związku z prowadzoną w całym kraju kampanią społeczną Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek", która ma przypominać o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy jego życia. Trzeci etap tej kampanii został skierowany do dzieci rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje dziecka, kształtują kompetencje językowe, rozbudzają wyobraźnię i zakorzeniają je w kulturze. 

Uczniowie kl.I, a następnie kl.II zaprezentowali wiersze, piosenkę oraz przypomnieli jak należy dbać o książki i je szanować. Każda z klas rozwiązywała zagadki dotyczące bohaterów książek dla dzieci. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą na ten temat. Na zakończenie uroczystości czytelnicy wypożyczali książki ze szkolnej biblioteki. 

Uroczystość pasowania przygotowała pani Ewelina Wdowczyk.

                     "BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI"

         W związku z powrotem uczniów kl. I-III do nauki stacjonarnej zapraszam do udziału w akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”.  Akcja jest formą zabawy dla uczniów, do której zapraszam także Rodziców. Ponieważ nie chcę dokładać domowych obowiązków, nie wymaga ona dużej aktywności ani przygotowań. 

PO CO JEST TA AKCJA?

       Akcja zawiera bardzo konkretne zalety płynące z czytania dzieciom oraz z dziećmi, szczególnie w czasach pandemii (list do rodziców). Uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie. Pierwszaki były w szkole raptem 2 miesiące. Dlatego tak bardzo zależy mi, by uczniowie klas I-III odwiedzali bibliotekę i  przypominali sobie o niej jak najczęściej.

Po cichu liczę na to, że uczniowie, po prawie roku spędzonym w dużej mierze przed ekranem komputera, zatęsknią za tradycyjnymi formami rozrywki. Akcja jest także formą miłego powitania przez bibliotekę wracających uczniów.

INSTRUKCJA

          Uczniowie otrzymują od bibliotekarza list do rodziców oraz bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.

Bilet działa jak kupon rabatowy w „sieciówkach”. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po jej oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę. Jeżeli któreś ikonki pozostają nieskasowane, zachęcam do wypożyczenia książek z danej kategorii. Kiedy uczeń ma już skasowane wszystkie okienka otrzymuje w nagrodę dyplom.

Zachęcam Rodziców do włączenia się w akcję, wspólnego czytania oraz dopingowania dziecka.  

 

                                                                                              Bibliotekarz Ewelina Wdowczyk

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„SLEEVEFACE”

 

 

Co to jest sleeveface?

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę. To zdjęcie przedstawiające

osobę, z częścią ciała zasłoniętą przez okładkę  książki. Dużą rolę

odgrywa w nim perspektywa oraz aranżacja tła. Do zrobienia

dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest, aby idealnie

dobrać strój, przyjąć odpowiednią pozę, tak, aby powstało złudzenie optyczne jedności modela z tym, co jest na okładce.

 

Regulamin konkursu

  1. Celem konkursu jest zareklamowanie książki i jednocześnie popularyzowanie czytelnictwa.

  2. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu dowolnej książki i zrobieniu sobie z nią zdjęcie – sleeveface.

  3. Zdjęcie należy przysłać  do 30 kwietnia 2021r. na adres mailowy: ewelinawdowczyk@wp.pl. W mailu podaj imię, nazwisko, klasę i tytuł pracy.

  4. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły: kl.I-VIII

  5. Komisja konkursowa szczególną uwagę będzie zwracać na pomysłowość,  kreatywność, niepowtarzalność i twórcze podejście do tematu.

  6. Udział w konkursie jest jednoznaczny wyrażeniem zgody na publikację prac na stronie internetowej szkoły i biblioteki oraz przetwarzanie danych osobowych uczestników, które będą wykorzystane tylko do ogłoszenia wyników konkursu.

  7. Oceny prac dokona komisja konkursowa złożona  z dyrekcji i pracowników pedagogicznych szkoły.

  8. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.

  9. Wszystkie nadesłane prace zostaną wyeksponowane w bibliotece szkolnej.

 

Zapraszam do zabawy! Możecie zaangażować całą rodzinę.

Organizator: Ewelina Wdowczyk - bibliotekarz

         Wyniki szkolnego Konkursu Fotograficznego "Sleeveface" realizowanego w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Z przyjemnością podaję do wiadomości, iż laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:

kl. I - III

I miejsce: Nadia Ruka kl. I, Iga Wdowczyk kl.I, Patryk Kowalski kl. II

II miejsce: Wiktoria Popiel kl.II, Maja Rozumek kl.III

kl. IV - VIII

I miejsce: Karolina Tokarz kl.VII, Tomasz Ruka kl.IV

II miejsce: Natalia Popiel kl.V, Sandra Kowalska kl.VI

Serdecznie gratuluję laureatom. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za zaangażowanie i kreatywność. Zapraszam do obejrzenia prac konkursowych. 

pobrane.jpg

Rok Stanisława Lema

       Sejm RP ustanowił 2021 Rokiem m.in. Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science - fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza. Jego książki przetłumaczone na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Aby upamiętnić pisarza oraz przybliżyć jego twórczość i sylwetkę, Biblioteka Pedagogiczna w Pajęcznie zaprosiła uczniów kl. III do udziału w konkursie plastycznym „Robot Fantazy”. Tematem konkursu było wykonanie pracy plastycznej płaskiej lub przestrzennej, z wykorzystaniem dowolnych materiałów, przedstawiającej robota o imieniu Fantazy. Na konkurs wpłynęło 95 prac uczniów z całego powiatu. Wśród laureatów byli także uczniowie z naszej szkoły:

Nikodem Wrona -  II miejsce oraz Zosia Dądela i Bartłomiej Stachera wyróżnienia.

      Uczniowie klas VI – VIII brali natomiast udział w konkursie czytelniczym ze znajomość treści  opowiadań z książki Stanisława Lema „ Bajki robotów”. W konkursie udział wzięło 35 uczniów szkół podstawowych powiatu pajęczańskiego. Konkurs został przeprowadzony zdalnie i maił formę testu wiedzy. Uczeń kl. VIII Dominik Kula otrzymał wyróżnienie.

Gratuluję i zachęcam do brania udziału w kolejnych konkursach!

Spotkania autorskie 

          Aby kształcić kulturę czytelniczą dzieci i młodzieży, rozwijać zainteresowanie najmłodszych i szerzyć nawyk czytania książek uczniowie kl. I - V uczestniczyli w spotkaniach on-line z autorkami książek organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w ramach "Dyskusyjnego Klubu Książki".

        15 kwietnia 2021 roku o godz. 10.00 odbyło się pierwsze z tych spotkań z Joanną Olech, pisarką i ilustratorką, autorką książek dla dzieci m.in. „Dynastia Miziołków”, „Tarantula”, „Klops i Herkules”, „Poppintrokowie”, „Opowiadania z magią i dreszczem”, „Pulpet i Prudencja”, „Smocze pogotowie przygodowe”.

joanna olech.jpg

      Następne spotkanie odbyło się 16 kwietnia 2021 roku o godz. 10.00 z Zofią Stanecką. Największą popularność przyniosła pisarce seria „Basia”, na podstawie której zrealizowano pięć odcinków serialu animowanego „Basia”, który trafił do polskich kin. Jej dwie książki: „Świat według dziadka” oraz „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

zofia stanecka.jpg

     Kolejne spotkanie było 7 maja 2021 roku o godz. 10.00  z Roksaną Jędrzejewską- Wróbel- pisarką, scenarzystką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Twórczynią Florki, bohaterki bestsellerowego cyklu książek i serialu animowanego. Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest laureatką wielu nagród m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz - trzykrotnie! - Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” (2009, 2017, 2019). Otrzymała brązowy medal Gloria Artis. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową Listę Białych Kruków.

roksana jedrzejewska - wróbel.jpg

     Ostatnie spotkanie miało miejsce 11 maja 2021 roku o godz. 10.00 z Anną Onichimowską autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, licznych słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Zadebiutowała zbiorem wierszy dla dzieci „Gdybym miał konia”. Otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Jej utwory wydawane są również po węgiersku, francusku, słoweńsku, litewsku, koreańsku, niemiecku, szwedzku, włosku i chińsku. W latach 1995-2003 pełniła funkcję prezesa Polskiej Sekcji IBBY. Od 2014 roku mieszka w Lundzie (Szwecja).

anna onichimowska.jpg

   Działanie to pomogło ukształtować świadomość czytelniczą uczniów, rozbudzić ich zainteresowania czytelnictwem, zapoznać z twórczością pisarzy, podtrzymywać i rozwijać zainteresowania młodzieży autorem i jego twórczością. Dodatkowo po  spotkaniu autorskim pozyskać nowych czytelników oraz promować czytelnictwo wśród młodzieży.

bottom of page