top of page

Narodowe Czytanie 2022

            2 września bieżącego roku uczniowie i nauczyciele wraz z Panią Dyrektor naszej szkoły przyjęli zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej i wzięli udział w 11. odsłonie akcji Narodowego Czytania 2022. W wydarzeniu uczestniczyli także Wójt Gminy Rząśnia, Pani Dyrektor, Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni wraz z jej filiami oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Białej. 

         Rok 2022 nazywany jest Rokiem Romantyzmu Polskiego. Epoka ta rozpoczęła się w 1822r. w chwili wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Zaproszeni goście i uczniowie kl.V-VIII odczytali utwory ze zbioru poezji „Ballady i romanse”. Z przyjemnością i lekkością przenieśli nas w czas tej epoki. Uwrażliwieni na piękno romantycznej literatury rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

         Jak co roku, również i w tym roku wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada na 29 września – dzień urodzin Joanny Papuzińskiej. W tym roku czytaliśmy nowości wydawnicze zakupione do biblioteki. Uczniowie kl. VI chętnie zaangażowali się w obchody tego dnia i czytali ulubione książeczki przedszkolakom (gr. 0a, 0b i 0c). Uczniom klasy I i II czytały tego dnia wychowawczynie, natomiast uczniowie klas III-VIII na początku  każdej lekcji czytali fragment wybranej książki.

Tydzień Kariery w Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie           

         W związku z obchodzonym w tym tygodniu Tygodniem Kariery w  dniu 20 października uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach nt. zawodów w CREWŁ w Sieradzu  Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie. Hasło tegorocznego tygodnia to „Złap za stery do swojej kariery”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak definiowane jest pojęcie zawód, a jak kariera, co je determinuje, co decyduje o wyborze zawodu, jakie czynniki. Co zależy od czynników zewnętrznych, a co od nas. Mówiły o predyspozycjach i przeciwwskazaniach odnośnie wykonywania wielu znanych im zawodów. Poznali także zawody rzadkie, zawody przyszłości oraz te, które wg badań cieszą się największym poważaniem w społeczeństwie.  Na zakończenie zajęć wzięli udział w zabawie kalambury - Odgadnij jaki to zawód. Wybór zawodu nie jest łatwy, ale ważne, aby sprawiał nam satysfakcję. Tutaj można przytoczyć słowa Konficjusza: - "Wybierz sobie zawód, który lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować”.

Przerwa na czytanie

 

        25 października nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w III Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie PRZERWA NA CZYTANIE. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji była promocja czytelnictwa, pokazanie uczniom, że czytanie jest przyjemne i ciekawe oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W akcji udział wzięła cała społeczność szkolna, począwszy od przedszkolaków, aż po uczniów klasy ósmej oraz nauczycieli. Tego dnia uczniowie wypożyczyli lub przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Czytaliśmy wszyscy, wszędzie i na różne sposoby. Uczniowie kl.VI czytali przedszkolakom. Uczniom kl. I czytała wychowawczyni, natomiast uczniowie kl. II – VIII czytali samodzielnie w różnych miejscach. Poruszenie zaczęło się już na pierwszej przerwie w szkole kiedy część uczniów zawitała w bibliotece, aby wypożyczyć książki. Uczniowie zajęli wygodne miejsca i czytali, czytali, czytali… na patio, na szkolnych korytarzach, w bibliotece, w klasach, a także na świeżym powietrzu. Do akcji aktywnie włączyli się także nauczyciele. Łącznie czytało nas 138 osób. Tym samym pobiliśmy nasz szkolny rekord z ubiegłego roku! Wtedy czytających osób było 132.

Akcja ta świetnie promuje czytelnictwo i cieszy się dużym zainteresowaniem. Pocieszającym jest fakt, że uczniowie mniej aktywni czytelniczo, którzy wypożyczyli książki, aby wziąć udział w akcji, zaciekawieni wypożyczonym tytułem i pierwszymi stronami lektury postanowili ją przeczytać do końca i wrócić do biblioteki po kolejne tytuły. Chętnie polecali także rówieśnikom przeczytane pozycje. Świadczy to o tym, że każda przeprowadzana akcja czytelnicza ma sens. Nawet gdyby zachęciła do czytania tylko kilka osób. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w wydarzeniu!

Spotkanie autorskie z Katarzyną Wasilkowską

 

         24 listopada 2022r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie  z pisarką Katarzyną Wasilkowską. Spotkanie zorganizowała Biblioteka i DKK w Stróży.

Katarzyna Wasilkowska - autorka książek dla dzieci i młodzieży, nagrodzona wieloma nagrodami. Jest laureatką nagrody "Guliwera w krainie Olbrzymów" za rok 2016. W roku 2019 otrzymała wyróżnienie w konkursie  26.Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za powieść Kobra. W roku 2020 wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY za powieść „Świat Mundka”. W 2021 „Świat Mundka” wpisano na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz nominowano w pierwszej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii.  W 2022 otrzymała Nagrodę Główną XX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka za zbiór opowiadań „Kilka niedużych historii„. W 2022 książka” Już, już!” nagrodzona została Koziołkiem oraz Nagrodą Czytelników w 29.Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.

            Katarzyna Wasilkowska zadebiutowała książką „Jowanka i Gang spod Gilotyny”. Jej twórczość cechuje bezpośredni styl, humor, wiarygodnie nakreślone osobowości bohaterów, a przede wszystkim głębokie zrozumienie psychiki dziecka.

Ponieważ spotkanie odbywało się w wigilię imienin Katarzyny, czyli Katarzynki, nie zabrakło na nim wróżb, podczas których autorka opowiadała o bohaterach swoich książek. Na zakończenie odpowiadała na pytania dzieci i podpisywała swoje książki. Bardzo mile spędzony przez nas czas w takim towarzystwie wszyscy na długo zapamiętamy.

Podsumowanie powiatowego konkursu czytelniczego  

„Adam Mickiewicz – utwory wybrane”

         5 stycznia 2023r. w CREWŁ w Sieradzu Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu czytelniczego z cyklu Czytam! - Wiem, znam! pt.” Adam Mickiewicz – utwory wybrane”, który odbył się 12 grudnia 2022r.

Konkurs skierowany był do uczniów kl. V-VIII. W etapie szkolnym wyłoniono 3 uczniów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu. W etapie powiatowym udział wzięło 34 uczniów z 12 szkół podstawowych naszego powiatu. Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac wyłoniła laureatów oraz osoby wyróżnione. Uczennica naszej szkoły Karolina Pająk kl.V zajęła III miejsce w konkursie. Laureaci otrzymali dyplomy, książki oraz drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!

                                                   Walentynki

         Dzień św. Walentego, potocznie nazywany Walentynkami, świętowano w naszej szkole na różne sposoby. Dwa tygodnie wcześniej szkolna biblioteka ogłosiła konkurs na "Walentynkę dla biblioteki". Konkurs przeznaczony był dla wszystkich, którzy lubią czytać, kochają książki i sprawia im radość przyjście do biblioteki.

          14 lutego uczniowie kl.I-III uczestniczyli w walentynkowych zajęciach bibliotecznych. Głównym celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z  tradycją  Walentynek, umacnianie więzi koleżeństwa i przyjaźni oraz współpracy z rówieśnikami. Na początku poznali oni historię święta oraz św. Walentego. Po uważnym słuchaniu odpowiadali na pytania dotyczące święta, jego historii, daty i związanych z nim symboli. Następnie wsłuchiwali się w wiersze Jana Brzechwy, które tematycznie nawiązywały do dzisiejszego święta. W dalszej kolejności było kodowanie, serduszkowy labirynt, „Mowa kwiatów” – czyli losowanie karteczki z nazwą kwiatka, który chcieliby dać osobie, którą bardzo lubią oraz zabawa ”Złamane serce”. Tutaj każde dziecko wybierało połówkę serca i musiało wśród innych dzieci znaleźć drugą pasującą część. Pod koniec zajęć pojawił się słoik z serduszkami, do którego każdy uczestnik wrzucił karteczkę (serduszko) z miłymi słowami. Potem nastąpiło losowanie. W ten sposób każdy otrzymał walentynkowy liścik i nie poczuł się pominięty, bo to dzień w którym nikt nie powinien się smucić. Zakończeniem zajęć było wspólne robienie z orgiami zakładki do książki oraz możliwość wypożyczenia książki w ciemno. „Randka w ciemno z książką” – tak nazywała się akcja, której celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wprowadzenie elementu zabawy i pozytywnego zaskoczenia i nie ocenianie książki po okładce. Polegała ona na wypożyczeniu z biblioteki owiniętej w nieprzezroczysty papier książki. Każda książka zaopatrzona była w krótką informację z treści i przydzielono ją do poszczególnych kategorii wiekowych.

           Uczniowie kl. IV-VIII w dniu św. Walentego natomiast mieli za zadanie zrobić „Danie od serca”. Każda klasa wykazała się dużą pomysłowością, bo nie dość, że były to przekąski kolorowe i wyglądające bardzo apetycznie, to jeszcze zdrowe.

          Samorząd uczniowski tradycyjnie już przygotował Pocztę Walentynkową. Chętne osoby w ostatnich dniach wrzucały do pudełka ustawionego na korytarzu kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek.

         Na zakończenie święta odbyło się podsumowanie konkursu na „Walentynkę dla biblioteki” oraz rozdanie nagród. 

bottom of page