top of page

Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej

        W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Dobre maniery zawsze w modzie” uczniowie kl. I, II oraz VI uczestniczyli 27 września w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie. Tematem przewodnim było oczywiście  dobre zachowanie -  w domu i w szkole. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wierszyki o dobrych manierach, a następnie aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat savoir – vivre. Wiedza uczniów na ten temat jest duża. Mamy nadzieję, że cały czas będą nam ją potwierdzać w życiu codziennym.

Dzień Głośnego Czytania

          29 września jak co rok obchodziliśmy  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jest to data urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Adresatami tego święta są głównie dzieci. Czytanie dzieciom na głos ma wiele zalet, np. stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W związku z Rokiem Lema i obchodami jego 100 urodzin w tym roku czytaliśmy książki o tematyce scene fiction. Uczniowie klas I – III na każdej lekcji czytali fragmenty książki „ Kosmiczne przygody Bruma i Gruma" Pawła Wakuły, a kl. IV – VIII „Wszyscy jesteśmy kosmitami” Krzysztofa Kochańskiego.  Najmłodsi uczniowie czyli przedszkolaki wsłuchiwały się w  wierszyki o dobrym wychowaniu i bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowach o  zasady dobrego wychowania. Miejmy nadzieję, że dzięki temu nie tylko będą zwracały uwagę na właściwe zachowanie w różnych miejscach, ale także nabiorą  większej ochoty do samodzielnego poszukiwania i przeżywania tekstów literackich.

      Spotkania autorskie 

                

                W ramach IX finału „Z książką na walizkach”  1 października w Gminnej Bibliotece w Rząśni odbył się spotkania autorskie z czytelnikami. Uczniowie klasy V uczestniczyli w warsztatach plastycznych z ilustratorem książek dla dzieci Arturem Nowickim. Młodsi czytelnicy z klas I-IV spotkali się natomiast z pisarką Agnieszką Frączek. Podczas spotkań dzieci miały możliwość zakupienia książek autorów i otrzymania autografu.

1111.jpg

                                  IX Finał akcji "Z książką na walizkach"

                   2 października na skwerze przed Gminną Biblioteką Publiczną w Rząśni odbył się IX finał akcji „Z książką na walizkach” – pod hasłem „Wszyscy jesteśmy kosmitami”. Uczestniczyli w nim zaproszeni autorzy książek dla dzieci: Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Frączek, Katarzyna Wasilkowska, Joanna Wachowska, Krzysztof Kochański, Paweł Wakuła oraz ilustrator książek dla dzieci Artur Nowicki. Brali w nim udział również licznie uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami. Finał rozpoczął się bajkowym pochodem uczestników przebranych za kosmitów przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Rząśnia. Następnie na placu przed biblioteką rozpoczęła się główna część Wielkiego Finału. Wszystkich obecnych gości powitała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni Joanna Konieczko. Głos zabrał także wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk oraz reprezentująca Marszałka Województwa Łódzkiego Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na podsumowaniu finału rozdano nagrody za konkurs plastyczny „Przybysz z kosmosu – jak go sobie wyobrażasz?”, wyłoniono najlepszy plakat promujący czytelnictwo oraz zaprezentowano „kosmiczne stroje” . Impreza została zorganizowana przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi oraz  Wydawnictwem Literatura z Łodzi, które uruchomiło podczas imprezy kiermasz książek. Dzięki temu każdy z uczestników mógł kupić książkę znanego pisarza i otrzymać autograf z dedykacją od samego autora. Dużą atrakcją dla najmłodszych były kolorowe balony oraz malowanie twarzy.

Czytanie książek ma wiele zalet, szczególnie w obecnych czasach kiedy dzieci ostatni rok szkolny spędzały przed komputerem, dlatego mocno zachęcamy do ich czytania.

Przerwa na czytanie

               22 października nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie PRZERWA NA CZYTANIE. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji była promocja czytelnictwa, pokazanie uczniom, że czytanie jest przyjemne i ciekawe oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Tego dnia uczniowie wypożyczyli lub przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Czytaliśmy wszyscy, wszędzie i na różne sposoby. Uczniowie kl.VII i VIII czytali przedszkolakom. Uczniom kl. I czytała wychowawczyni, natomiast uczniowie kl. II – VIII czytali samodzielnie w różnych miejscach. Już od pierwszej przerwy w szkole można było zobaczyć pierwszych czytelników, ale bicie rekordu nastąpiło na przerwie po trzeciej lekcji. Uczniowie czytali na patio, w szkolnym holu, bibliotece i w klasach. Do akcji aktywnie włączyli się nasi nauczyciele i obsługa. Łącznie czytało nas 132 osoby.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Szczególnie cieszy fakt, że uczniowie mniej aktywni czytelniczo, którzy wypożyczyli książki, aby wziąć udział w akcji, wrócili do biblioteki po kolejne tytuły. Świadczy to o tym, że każda przeprowadzana akcja czytelnicza ma sens. Nawet gdyby zachęciła do czytania tylko kilka osób. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w wydarzeniu. Za rok podejmiemy próbę pobicie naszego szkolnego rekordu!

Dzień Postaci z Bajek

             Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. 5 listopada - Dzień Postaci z Bajek -  to dobra okazja, aby przypomnieć sobie bajki, te współczesne, jak i te sprzed lat. W związku z obchodzonym świętem w bibliotece odbyły się zajęcia dla przedszkolaków. Dzieci wykazały się dużą znajomością treści bajek i baśni, m.in. rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po obrazku oraz po przeczytanym fragmencie książki. Musiały także dopasować tytuły do postaci, poprawić błędy, które wkradły się w tytuły znanych baśni.  Układały puzzle i odgadywały z jakiej bajki pochodzi obrazek. Zajęcia były okazją do przypomnienia treści niektórych mniej znanych bajek. W drugiej części zajęć dzieci łączyły po kropeczkach rysunek przedstawiający kota butach i kolorowały jego postać. Na zakończenie zajęć, jak co tydzień przedszkolaki wypożyczyły ulubione książeczki do domu.

                                                                           Dzień Jeża

             Nie każdy wie, że 10 listopada swoje święto mają Jeże! One same tego też pewnie nie wiedzą, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że to zwierzątko jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. Niestety w rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Największym ich zagrożeniem jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. W tym też celu odbyły się w bibliotece zajęcia przybliżające najmłodszym tego ssaka.

Podczas zajęć bibliotecznych dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o jeżach, wysłuchały opowiadania „Kolczatek”, a dzięki uważnemu słuchaniu rozwiązały zagadkę. Wspólnie wysłuchaliśmy piosenek z jeżem w roli głównej. Na zakończenie przedszkolaki robiły pracę plastyczną – jeża oczywiście.

Myślę, że święto Jeża na stałe zagości w kalendarzu świąt bibliotecznych.

                                  Dzień Pluszowego Misia

          Jak co roku, 25 listopada, przedszkolaki ze starszej i młodszej grupy uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia historii święta oraz poszerzenia  wiedzy o niedźwiedziach. Przedszkolaki przypomniały znane i lubiane misie, a następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Wśród atrakcji były zabawy ruchowe, misiowy masażyk, nauka i czytanie wierszy oraz opowiadania, kolorowanki z misiami. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Następne misiowe święto już za rok!

Sukces uczennicy klasy VIII – Karoliny Stachery w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno – Czytelniczym „Zabiorę na bezludną wyspę…”.

 

 

W dniu 14.12.2021r. w CRE WŁ w Sieradzu Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Pajęcznie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu plastyczno-czytelniczego „Zabiorę na bezludną wyspę…” . W obecności Dyrektora CRE WŁ w Sieradzu Łukasza Goldmana i  wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych CRE WŁ w Sieradzu Sylwii Dęgi-Frątczak, Pana Wojciecha Beśki – członka komisji konkursowej, instruktora MOK w Pajęcznie i radnego RM obecnej kadencji oraz organizatorów i zaproszonych gości uroczyście podsumowano konkurs  i rozdano nagrody.  Konkurs adresowany był do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu pajęczańskiego, a jego celem była oczywiście promocja czytelnictwa, rozwijanie pasji i zainteresowań czytelniczych, doskonalenie umiejętności w zakresie wykorzystywania różnych technik plastycznych oraz rozwijanie twórczej inwencji i wyobraźni. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej wraz z uzasadnieniem wyboru, będącej portretem lub przedstawieniem w inny sposób bohatera literackiego ( ze świata ludzi lub przyrody ożywionej albo nieożywionej – rzeczy, przedmiotów) którego uczestnik konkursu chciałby zabrać z sobą na bezludną wyspę. Na konkurs zgłoszono 51 prac z 11. szkół podstawowych z terenu naszego powiatu. Komisja konkursowa przyznała miejsca i wyróżnienia w trzech kategoriach tj. w kategorii klas VI,VII i VIII. Nasza uczennica Karolina Stachera otrzymała I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wszyscy laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy i książki oraz drobne nagrody rzeczowe.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

KONKURS POETYCKI          

           

W związku z obchodzonym 21 marca  Światowym Dniem  Poezji

zapraszam do udziału w konkursie poetyckim

Cele konkursu:

1. Pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej wśród dzieci

i młodzieży

2. Promowanie młodych twórców

3. Rozwijanie uzdolnień literackich dzieci

4. Doskonalenie umiejętności językowych

 

Regulamin konkursu

  1. Zadanie konkursowe polega na samodzielnym napisaniu wiersza o dowolnej tematyce. Prace kopiowane z książek, czasopism i internetu nie będą brane pod uwagę,

  2. Każdy wiersz powinien zawierać minimum 8 wersów oraz tytuł.

  3. Praca konkursowa powinna być napisane przy pomocy komputera i złożona w szkolnej bibliotece do 18 marca 2022r.

  4. Praca powinna być opatrzona na odwrocie w metryczkę zawierającą: imię, nazwisko, klasę.

  5. Konkurs adresowany jest do uczniów naszej szkoły: kl.IV-VIII

  6. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę.

  7. Komisja konkursowa szczególną uwagę będzie zwracać na dobór środków artystycznego wyrazu, wartości literackie, samodzielności wykonania zadania, niepowtarzalność, poprawność językowa i ortograficzna.

  8. Udział w konkursie jest jednoznaczny wyrażeniem zgody na publikację prac na stronie internetowej szkoły i biblioteki oraz przetwarzanie danych osobowych uczestników, które będą wykorzystane tylko do ogłoszenia wyników konkursu.

  9. Oceny prac dokona komisja konkursowa złożona  z dyrekcji i pracowników pedagogicznych szkoły.

  10. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.

  11. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane w bibliotece szkolnej.

 

 

pióro 4

Światowy Dzień Poezji

       21 marca świętowaliśmy nie tylko pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Święto  ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

W naszej szkolnej bibliotece uczciliśmy ten dzień godnie, kłaniając się muzie wyobraźni, uczucia i wrażliwości człowieczej – POEZJI. Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu czy poglądach. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi. Pozwala widzieć i rozumieć więcej. Wymaga od nas uwagi, otwartości i empatii.

Uczniowie kl.V i VII pod opieką p. Eweliny Wdowczyk zaprezentowali piękne wiersze znanych polskich twórców, poinformowali zebranych o istocie święta, podkreślili znaczenie poezji.

Twórczość wielu poetów inspirowała kompozytorów różnorakiej muzyki do ubrania jej w melodie i dźwięki. Wiersze niektórych z nich doczekały się ciekawych aranżacji i wykonań muzyczno – wokalnych. Zdarzało się, że poeci tworzyli teksty do skomponowanej wcześniej muzyki. Na naszym spotkaniu poetyckim przybliżyliśmy także uczniom maleńki fragment poezji śpiewanej.

Ze względu na dużą rozbieżność wiekową i dostosowanie dzieł do wieku odbiorcy, uczniowie podzieleni zostali na 3 grupy: przedszkolaki, kl.I-V oraz kl.VI-VIII.  Przybliżyliśmy utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Leopolda Staffa, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, ks. Jan Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Doroty Gellner, Joanny Kulmowej oraz Tadeusza Śliwiaka.

Tego dnia podsumowano także szkolny konkurs poetycki na napisanie wiersza o dowolnej tematyce, rozdano dyplomy i nagrody.


Dziękuję tym, którzy zaangażowali się, by Światowy Dzień Poezji pozostawił ślad w duszach naszych uczniów.

                                                         Pasowanie na czytelnika

          Zostań Przyjacielem Książki – takie hasło przyświecało uroczystości Pasowania na czytelnika, która odbyła się 26 kwietnia 2022r. Data tego wydarzenia była nieprzypadkowa. Nawiązywała do Dnia Książki i Praw Autorskich, które odbyło się 23 kwietnia w sobotę.       Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią  p. Anna Stacherą, Panią Dyrektor oraz kl. II i III  przybyli do biblioteki na zaproszenie pani bibliotekarki. Klasa piąta  przygotowała  część artystyczną przybliżającą cudowny świat książek. Przypomniano o poszanowaniu książek oraz zasadach korzystania z biblioteki. Były bajkowe zagadki sprawdzające znajomość treści baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki. Następnie Pani Dyrektor Mariola Gleń uroczyście pasowała każdego ucznia, a opiekun biblioteki pani Ewelina Wdowczyk wręczyła pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz list do rodziców, o tym jak ważne jest codzienne czytanie dziecku od najmłodszych lat.  Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać!

Kwadrans z Konopnicką

 

        Z okazji obchodów Roku Marii Konopnickiej Biblioteka Pedagogiczna w Pajęcznie zorganizowała w dniu urodzin poetki tj. 23 maja akcję czytelniczą „Kwadrans z Konopnicką”. Akcja polegała na głośnym czytaniu utworów Marii Konopnickiej młodszym uczniom przez ich starszych kolegów i koleżanki. Niestety klasy starsze w tym dniu uczestniczyły w wycieczce, ale przedszkole i klasy I-III aktywnie przystąpiły do akcji. Przedszkolakom czytały wiersze ich panie. Uczniowie kl.I-III czytali częściowo samodzielnie, a częściowo słuchali utwory czytane przez panie wychowawczynie. Dodatkowo uczniowie biorący udział w powiatowym konkursie recytatorskim poezji Marii Konopnickiej recytowali swoje utwory konkursowe. Pogoda na szczęście w tym dniu dopisała, więc mogliśmy czytać w plenerze. Akcja ta to świetny pomysł i fajny przerywnik międzylekcyjny.

2022 - Rok Marii Konopnickiej

             Jednym z patronów roku 2022 jest Maria Konopnicka. Jest to dobrze znana wszystkim polska poetka i pisarka. W związku z obchodami Roku Marii Konopnickiej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pt: ”Czytam, wiem, znam!” – Nowele Marii Konopnickiej. Konkurs adresowany był do uczniów kl.V-VIII. Pierwszy etap – eliminacje szkolne wyłoniły trójkę uczniów z kl.V-VI. Reprezentowali oni naszą szkołę w drugim etapie przeprowadzonym 11 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie. Do drugiego etapu przystąpiło 35 uczniów z 12. szkół podstawowych. 7 czerwca nastąpiło podsumowanie konkursu, odbiór nagród i dyplomów. Uczennica kl. V naszej szkoły Julia Bęben otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

bottom of page