top of page

                                     Pogubione literki w  trawie

            „Pogubione literki w trawie” czyli inaczej piknikowe czytanie nowości na trawie, to akcja promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Wykorzystując piękną słoneczną pogodę, wspólnie z dzieciakami z oddziałów przedszkolnych i ich wychowawcami, spędzaliśmy czas na łonie przyrody wsłuchując się we fragmenty nowości bibliotecznych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, a następnie opowiadały o przygodach ulubionych bohaterów.

Dzień Głośnego Czytania

     28 września, po raz kolejny już w naszej szkole pani bibliotekarka
zorganizowała Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. O zaletach głośnego
czytania można by mówić wiele. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię, ćwiczy
pamięć, wzbogaca słownictwo, wspomaga rozwój emocjonalny dzieci,
poprawia koncentrację, buduje silną więź między rodzicem, a dzieckiem. Dzień
ten był w naszej bibliotece znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród
dzieci. Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do biblioteki by
wysłuchać fragmenty książek. Uczennice kl.VII czytały najmłodszym uczniom
naszej szkoły „Alicję w krainie czarów”, a kl. I-III „Afrykę Kazika” Ł.
Wierzbickiego. Starsi uczniowie natomiast wsłuchiwali się w „Hebanowe serce”
R. Piątkowskiej, „Niebieskie nitki” M. Gutowskiej – Adamczyk czy też „Listy w
butelce” A. Czerwińskiej – Rydel.
Głośne czytanie jest regularnie promowane w naszej szkole. Raz w
miesiącu odbywa się alarm czytelniczy, podczas którego uczniowie czytają lub
słuchają fragmenty wybranych przez siebie książek.

Pasowanie na czytelnika

         Podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Gościem spotkania byli także uczniowie kl. II i III oraz pani dyrektor, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.  Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację w wykonaniu uczniów kl. VII pt.: „Strajk w bibliotece”. Postacie z bajek zbuntowały się i powychodziły z książek na znak strajku, ponieważ dzieci czytają coraz mniej książek. Nasi uczniowie obiecali, że będą stałymi bywalcami biblioteki i nie zapomną o książkach. Były także bajkowe zagadki, z którymi uczniowie poradzili sobie fantastycznie.

      Drugą część uroczystości stanowiło złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej .  Aktu pasowania dokonała pani Dyrektor. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy pasowania na czytelnika oraz zakładkę do książki. Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej przygotowała pani bibliotekarka Ewelina Wdowczyk. 

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek! 
 

Dzień Postaci z Bajek

      Już po raz kolejny obchodziliśmy w tym roku Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 5 listopad to dzień szczególnie radosny dla przedszkolaków, które przybyły pełne entuzjazmu do biblioteki. Dzieci uczęszczające pierwszy rok do przedszkola były szczególnie podekscytowane. Aby uczcić ten dzień pani bibliotekarka przygotowała gazetkę ukazującą najbardziej znane bajkowe postacie oraz zorganizowała bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie grup 0A i 0B. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. W bibliotece na dzieci czekały zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m. in. rozwiązywanie zagadek, rozpoznawanie bajki po rekwizycie oraz fragmencie jej treści, dopasowywanie nazw do postaci, praca plastyczna. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.       

    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”
 

Dzień Pluszowego Misia

      25 listopada swoje święto obchodził najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś! W bibliotece zorganizowano wystawę książek poświęconym misiom, a także gazetkę, na której to dzieci mogły zapoznać się z historią pluszowego misia oraz sylwetkami najpopularniejszych misiów, znanych im z książek oraz bajek. Do wspólnej zabawy z misiami pani bibliotekarka zaprosiła dzieci z grup 0a i 0b oraz uczniów kl. I – III.  Każdy z nich przyniósł ze sobą ulubioną maskotkę misia. W czasie zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną, poznały historię pluszowego misia, przypomniały sobie najbardziej znana misie. W czasie spotkania nie zabrakło głośnego czytania wierszy z misiami w roli głównej oraz  opowiadania pt. „Zielony miś”. Wspólnie bawiliśmy się  chustą animacyjną, robiliśmy ukochanym misiom „misiowy masażyk” oraz uczyliśmy się zabawy paluszkowej z misiami. Były tańce i zabawy oraz słodkie misiowe żelki. Efektem końcowym były pięknie pokolorowane oraz wyklejone bibułą misie.
 

       Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

 

        Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka, który przypada 18 stycznia i zorganizowała dla najmłodszych uczniów gr. 0A i 0B spotkanie czytelnicze. Czytaliśmy  fragmenty z książki A. A. Milne „Kubuś Puchatek”. Pani bibliotekarka przygotowała zagadki w roli głównej z Puchatkiem. Odbyła się też nauka magicznego zaklęcia Kubusia Puchatka, zabawa integracyjna „Znaleziony ogon” oraz kolorowanie obrazków z postaciami z książki. Na zakończenie tego sympatycznego święta zaprezentowano zebrane w bibliotece książki z przygodami Kubusia i jego przyjaciółmi.

                                          Dzień Kota

         Koty, jako jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych, uszczęśliwiają ludzi, ale kot może znaleźć też u nas szczęście, jeżeli wiemy czego naprawdę potrzebuje. Naszym ulubieńcom poświęcony został Dzień Kota, święto obchodzone na całym świecie 17 lutego. W związku z tym, iż w tym czasie mieliśmy ferie zimowe, w naszej szkole zajęcia dla gr. OA i OB oraz kl. I-III odbyły się po feriach i były okazją radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach, kocurach i kiciach. 

         Koty zajmują nie tylko wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los serduszkach najmłodszych, ale są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży.  Z książek o kotach emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska o nie. Wizerunek kota w książkach jest bardzo różny i ciągle się zmienia. Z okazji Światowego Dnia Kota  zaprezentowane zostały książki o tematyce kociej, czytane były wiersze z kotami w roli głównej, dla najmłodszych baśń „Kot w butach”. Niełatwym zadaniem okazało się wyjaśnianie zagadnień, ciekawostek i popularnych związków wyrazowych dotyczących życia kotów z książki „Dlaczego oczy kota świecą nocą?” D. Sumińskej. Podczas zajęć każde dziecko zrobiło dla siebie kotka – zakładkę do książki. Święto pokazało, że koty nie tylko mruczą i śpią, ale też pozostawiły swoje ślady w literaturze i języku.

                    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

      Obchodzony co roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  ustanowiło w 1995 roku  UNESCO na wniosek Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania) – w 1926 roku - wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. W  Hiszpanii dzień ksiązki obchodzony był już w roku 1930. Od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak m.in. : Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

Jedynie w Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest w marcu, gdyż 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Św. Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu.

       Od 2001 roku UNESCO przyznaje innemu miastu na świecie tytuł Światowej Stolicy Książki. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018roku Światową Stolicą Książki były Ateny, a w tym roku Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.    

W 2016 roku, kiedy to Wrocław był Światową Stolicą Książki, powstała inicjatywa Hymnu Książki, który ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w 2017 roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

      Podczas przygotowanego apelu uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie najważniejsze informacje dotyczące tegoż święta oraz wspólnie wysłuchali Hymnu Książki.

                                                Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

            W dniu 17 maja uczniowie kl. IV i V naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką literatury dziecięcej Agnieszką Frączek. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna w Białej.

Agnieszka Frączek jest nie tylko pisarką, ale także germanistką i leksykografem. Mieszka w Warszawie i wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest też wielka miłośniczką psów i kotów, które często są bohaterami jej utworów. Autorka w miły i ciekawy sposób tłumaczyła dzieciom zasady prawidłowej wymowy i pisowni, czytała im fragmenty swoich książek i odpowiadała na ich liczne pytania.

Na zakończenie każda chętna osoba mogła zakupić książkę autorki z osobistą dedykacją i autografem. 

                                   „Jak nie czytam jak czytam”

 

     „Jak nie czytam jak czytam” to ogólnopolska akcja organizowana corocznie pod takim właśnie hasłem. Polega ona na zgromadzeniu w jednym dniu, o określonej porze, jak największej liczby osób jednocześnie czytających książki. Zainicjowana została przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole i ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Po raz kolejny już uczniowie naszej szkoły udowodnili, że czytają książki. Przy pięknej pogodzie, w otoczeniu przyrody dzieci indywidualnie lub grupowo czytały swoje ulubione książki. Ta oryginalna akcja czytelnicza udowadnia, że czytanie jest w modzie. Żywię nadzieję, że wielu uczniów sięgnie podczas wakacji po ciekawą lekturę. Wszystkim uczestnikom dziękuję za świetną zabawę. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

Bibliotekarka Ewelina Wdowczyk

bottom of page