top of page

 

        

Henryk Sienkiewicz - patron roku 2o16

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Pochodził ze zubożałej szlachty polskiej herbu Łabędź. W roku 1855 przybył do Warszawy i tam uczęszczał do gimnazjum. Potem studiował w Szkole Głównej. Zmuszony do zarobkowania pracował jako redaktor w różnych warszawskich czasopismach. W latach 1876-78 przebywał w Stanach Zjednoczonych, a potem w Europie Zachodniej  i Południowej.

 

      W dowód zasług w roku 1900 otrzymał dworek  w Oblęgorku. Szczyt sławy przypadł na rok 1905, gdy Akademia Szwedzka przyznała mu Nagrodę Nobla. Z chwilą wybuchu I wojny światowej podążył do Szwajcarii i tam z gronem rodaków, powołał Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Odzyskania niepodległości już nie doczekał. Zmarł w Vevey w Szwajcarii dnia  15 listopada 1916 roku, okrywając żałobą cały naród.

 

    Henryk Sienkiewicz należał do twórców literatury światowej. Pisał pod pseudonimem Litwos. Wśród ogromnej plejady jego dzieł możemy wymienić: „Krzyżaków”, „Trylogię”, „Quo vadis”, „W pustyni i w puszczy”, powieści współczesne: „Bez dogmatu”, „Rodzina Połanieckich” oraz nowele: „Janko Muzykant”, „Latarnik”, „Jamioł”, „Bartek Zwycięzca”,  „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” i inne. Wiele z tych utworów przetłumaczono na języki obce.

 

      Pisarz nie ograniczał się wyłącznie do pracy literackiej. Już podczas pobytu w Oblęgorku dał się poznać jako wielki orędownik chłopów. Pomagał im w załatwianiu trudnych spraw, przyczynił się do założenia ochronki dla dzieci wiejskich.

 

 

     Był również inicjatorem zakupu obrazu Jana Matejki „Hołd Pruski” dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Czynił starania o wzniesienie w stolicy pomnika Adama Mickiewicza. Stworzył stypendium dla artystów zagrożonych gruźlicą. Aktywnie działał przeciwko germanizacji w zaborze pruskim.

 

        Rozkochany w pięknie życia wielki pisarz, który swą twórczość pojmował jako służbę narodowi, jako pracę „dla pokrzepienia serc”, znajduje miejsce w naszych sercach. Dzisiaj doceniamy to w sposób szczególny. Kochamy Go za to, że ukazując najtragiczniejsze momenty z dziejów Polski, dowodził uparcie, że nawet z najgorszych opresji można uratować Ojczyznę.

 

 

 

    Oto dzieła Henryka Sienkiewicza znajdujace sie w naszej bibliotece:

 

Nowele:
Szkice węglem (1880 ),
Za chlebem (1880 ),
Janko Muzykant (1880),
Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (1880),
Orso (1880),
Bartek Zwycięzca (1882),
Sachem (1883),
Wspomnienie z Maripozy (1889)


 


Powieści:

Ogniem i mieczem (1884),
Potop (1886),
Pan Wołodyjowski (1888),
Quo vadis (1896),
Krzyżacy (1900),
W pustyni i w puszczy (1911)

 

Powyższe pozycje są dostępne w naszej bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do wypożyczania lektury!

Do zobaczenia w bibliotece!

 

 

bottom of page