top of page

 

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

 

 

  O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypomnieć o nich od czasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki. Lektura rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo. Głośne czytanie dzieciom przez rodziców buduje też między nimi silną więź emocjonalną. Szczególnie te­raz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury oraz kontynuowanie tej czynności nawet w chwili kiedy dzieci samodzielnie już czytają. Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci jest Dzień Głośnego Czytania, obchodzony w Polsce 29 września. Jest to święto, które ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję, a zostało ogłoszone w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

            W Dzień Głośnego Czytania do naszej biblioteki zaproszeni zostali wszyscy uczniowie szkoły, począwszy od grup 0A i 0B, aż po najstarszych uczniów naszej szkoły, klasę VI.

W akcję głośnego czytania włączyli się zarówno uczniowie jak i pracownicy obsługi.

Najmłodszym czytelnikom biblioteki opowiadania J. Porazińskiej, a także fragmenty książek K. Drzewieckiej czy G. Kasdepke czytali najstarsi uczniowie szkoły czyli kl.VI. Uczniom klas starszych natomiast fragmenty wybranych książek czytali pracownicy szkoły, m.in. pani sekretarka.

            Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Trzeba w nim obudzić zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie dzieciom, które w naszej szkole już od lat nie jest tylko jednodniową akcją. W każdy piątek gr. 0A i 0B odwiedza bibliotekę, aby posłuchać wierszy, bajek, baśni czy opowiadań i podyskutować nt. wysłuchanego tekstu.

Głośne czytanie trwa w naszej szkole właściwie przez cały rok szkolny. W wyznaczony dzień każdego miesiąca nauczyciele przez 5 min. każdej lekcji czytają dzieciom kolejne fragmenty wybranego utworu. Pozycje do czytania wybiera zarówno bibliotekarz i nauczyciele jak i uczniowie.

Głośne czytanie to wspaniała forma przysposobienia czytelniczego, jest bardzo łatwe, bo znajduje się w zasięgu możliwości każdego, nie wymaga szczególnych zdolności ani nakładów finansowych.

Czytajmy więc dzieciom codziennie!

 

 

 

 

bottom of page